Brad Pitt

  •   Doğum Yeri: ABD - Oklahoma
  •  Doğum Tarihi: 18 Aralık 1963
  •   0 Hayranı Var
ABD’nin sinema tarihinde en başarılı oyuncusu olarak gösterilen Brad Pitt, kariyeri boyunca çok önemli işlere imza atmıştır. Dünya genelinde adını duyurmayı başaran ünlü bir yıldız haline gelen Brad Pitt, oyunculuktaki başarısının ardından yapımcı olarak da sinema sektöründe halen aktif olarak rol almaktadır.

Doğumu
Tam adı William Bradley Pitt olan yıldız oyuncu, 18 Aralık 1963 tarihinde ABD’nin Oklahoma, Shawnee eyaletinde dünyaya gelmiştir. Okulda danışmanlık yapan bir annenin ve iş adamı bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Brad Pitt’in biri erkek diğeri de kız olmak üzere iki kardeşi vardır. Erkek kardeşinin adı Douglas Pitt, kız kardeşinin adı ise Julie Neal’dir. Brad Pitt’in ailesi muhafazakar yapıya sahip bir aile olarak tanınırken, Brad Pitt Baptist olarak yetiştirilmiştir.

Eğitimi
Lise öğrenimini Kickapoo High School’da yapan Pitt, spora olan sevgisi ve yatkınlığı sebebiyle lise döneminde golf, yüzme ve tenis gibi spor takımlarına seçilmeyi başarmıştır. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra Missouri Üniversitesi’nde eğitime başlamıştır.1982’de Başladığı üniversite hayatına gazetecilik bölümüyle başlasa da oyunculuk hayallerinin peşinden giderek mezun olmasına sadece 2 hafta kalmasına rağmen oyunculuk kariyerine başlamak ve oyunculuk eğitimi almak için okulunu bırakmış ve Los Angeles’a yerleşmiştir. Los Angeles’da sevdiği ve istediği oyunculuk için eğitimler almaya başlamıştır.

Özel Hayatı
2000-2005 Yılları arasında Jennifer Aniston ile bir evlilik yapan Brad Pitt, bu evliliğini sonlandırdıktan sonra 2014 yılında Angelina Jolie ile dünya evine girmiştir. Yıldız oyuncunun Maddox, Pax, Zahara, Shiloh, Knox ve Vivienne adında 6 çocuğu vardır. Ünlü oyuncunun eşi ile manevi olarak sahiplendiği ve yardım ettiği kimsesiz çocuklarda vardır.

Kariyeri
Hayallerinin peşinden koşmayı seven ve çalışkan bir kişiliğe sahip olan Brad Pitt, üniversite öğrenimini bıraktıktan bir süre sonra, çok istediği ve dilediği Hollywood’a gitti. Hollywood’daki ilk zamanlarında oldukça gayretli ve çalışkan olan Pitt, tavuk kostümü de giydi, limuzin şoförlüğü de yaptı. Bu gibi işlerden sonra yavaş yavaş oyunculuk yeteneğini göstermeye başlayan Brad Pitt, 1987 yılında ilk oyunculuk kariyerine TV dizilerinde almış olduğu irili ufaklı roller ile başladı. 1987’de Pek çok TV dizi ve şovlarında görev alan Brad Pitt, aynı zamanda bazı sinema filmlerinde de rol almıştır. O yıl Another World, Growing Pains, Head of the Class ve Dallas başta olmak üzere pek çok filmde küçük roller alarak kendini göstermeye başlayan Pitt, aynı zamanda Hunk, No Man’s Land gibi sinema filmlerinde de oynamıştır.
1987’de Başladığı oyunculuk kariyerine ileriki yıllarda da üzerine koyarak devam eden Brad Pitt, 1988’de The Dark Side of the Sun ve A Stoning in Fulham Country gibi sinema filmlerinde rol almasının yanı sıra, diğer yandan TV dizi ve şovlarında da görev almaya devam etmiştir. Bu şekilde 1990’lara kadar irili ufaklı roller ile kendini ispatlamaya çalışan Brad Pitt, 90’lı yıllarda önemli çıkış yakalamıştır. 1991 Yapımı Thelma & Louise filmiyle önemli bir yapımda rol alan Brad Pitt, bu filmde gösterdiği başarıyla izleyicinin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Ardından çıkışını sürdürerek çeşitli yapımlarda rol alan yıldız oyuncu, 1993’de iki önemli filmde görev alarak kariyerinde önemli bir basamağı daha geçmiş oldu. Kalifornia ve True Romance filmlerinde hem oyunculuk yeteneğini hem de yakışıklılığını başarıyla sergileyen Brad Pitt, 1994 ile 96 Yılları arasında değerli yapımlarda önemli roller canlandırmıştır. O dönem 12 Monkeys başta olmak üzere Interview with the Vampire, Legends of the Fail, Seven ve Sleepers gibi çok değerli ve ön plana çıkan filmlerde görev alan Brad Pitt, bu filmlerde gösterdiği başarı ile artık değerli ve önemli bir Hollywood aktörü olduğunu tam anlamıyla göstermiş oldu. 1990’lı Yılların sonunda başta Fight Club efsanesi olmak üzere Meet Joe Black gibi önemli filmlerde başrol oynayan Brad Pitt, artık ününü tüm dünya geneline yaymıştı. 2000’li Yıllarda artık yıldız ve fark yaratan bir oyuncu haline gelen Pitt, Oscar başta olmak üzere pek çok önemli ödül töreninde çeşitli ödüllere layık görülmüştür.
Brad Pitt, yaşı ilerledikçe oyunculuğun yanı sıra yapımcılıkta yapmaya başlamıştır.
  Brad Pitt Resimleri
  KATEGORİLER