Dakota Fanning

 •   Doğum Yeri: Georgia - ABD
 •  Doğum Tarihi: 23 Şubat 2004
 •   0 Hayranı Var
23 Şubat 2004 Georgia doğumlu Dakota Hannah Fanning, kendisi gibi oyuncu olan Ele Fanning’in ablası ve profesyonel tenisçi  Heather Joy Arrington ve Rick Arrington’ın kızıdır. Çok küçük yaşlarda, evinin yakınlarındaki Towne Lake Sanat Merkezi’nde oyunculuk yapmaya başladığı sırada evde de Elle’in kızı, kendisinin de anneyi canlandırdığı oyunları ile oyunculuk yeteneklerini ortaya koymaya başladı. Bu sırada dikkat çekmesi sayesinde ailesi Dakota’yı Los Angeles’a götürüp orada bir şans elde edebilmesi için seçmelere girmesi konusunda yönlendirilince ilk oyunculuk deneyimini bir Tide reklamında yakaladı. 1999 yılında o sıralar tüm dünyayı kasıp kavuran NBC dizisi ER’da 2 gün boyunca her yerinden borular ve kablolar sarkarak yattığı ilk oyunculuk rolünü kaptı.

Ekrana yakışan kocaman gözleri, msır püskülügibi sarı saçları ve sevimli tavırları ile bir çok TV dizisinde kendisine küçük roller buldu. 2001 yılında Sean Penn ve Michelle Pfeiffer ile beraber rol aldığı I Am Sam filmi ile Screen Guilds Award’a aday gösterildi ve bu zamana kadar SAG Ödüllerine aday gösterilen en genç oyuncu olarak tarihe geçti.

2002 yılında Steven Spielberg’ün mini dizisi Taken’da kafası karışık bir uzaylı kızı canlandırdı ve 10 bölüm boyunca dış ses olarak dizide rol aldı. Aynı sene 3 flmde daha rol aldı ama bir sonraki sene Danzel Washington ile rol aldığı, Marc Anthony’nin kaçırılan küçük kızı rolü ile ismini akıllara kazıdı. Büyük oyuncularla beraber gelişen filmografisine 2004 yılında Robert De Niro ile beraber başrolü paylaştığı Hide & Seek eklendi. Bu zamana kadar Dakota Fanning eleştirmenlerden sürekli olumlu yorumlar alıyordu ve 10 yaşında bir oyuncu için bu kadar profesyonel performanslara imza atıyor olması kimsenin gözünden kaçmıyordu.

2004’te Tom Cruise’un kızını canlandırdığı War of Worlds (Dünyalar Savaşı) için Spielberg tarafından,hızlı kavrama kabiliyeti ve role girme yeteneği için bol bol övüldü. Hiç ara vermeden 2005 yılında Charlotte’s Web filminde rol aldı. Bir sonraki sene 12 yaşındayken Hounddog filminde tecavüze uğradığı sahneye izin verdikleri için eleştirilen ailesini “gerçekle rol yapmayı birbirinden lütfen ayıralım” diyerek yine yaşından beklenmeyecek bir olgunlukla savundu. Film berbat olsa da, Fanning’in performansı beğenildi.
Aynı sene Akademi’ye davet edilerek tarihin en genç Film Akademi’si üyesi oldu. Aynı zamanda Forbes’un en çok kazanan 21 yaş altındaki starlar listesinde de 4. Sıradaydı.

2008 senesinde, Cameron Diaz’lı My Sister’s Keeper filmi için kardeşi Elle Fanning ile beraber seçilmiş olmasına rağmen saçını kazıtması şartı ortaya çıkınca vazgeçti ve sonradan Elle Fanning de filmde rol almadı.  2010 yılında kariyerinde önemsiz sayılabilecek Runaways filminde rol aldıktan sonra, 2011’de Twilight Saga’nın 2. Gilmi Breaking Dawn’daki buz gibi Jane karakteri ile kısacık rolü ile gönülleri yeniden fethetti.

Aynı sene 2014’e kadar sürecek olan NYU Gallatin School of Individualized Study’de kadının film endüstrisinde ve kültürde nasıl yansıtıldığı konusunda uzmanlaşarak diplomasını aldı.
2012’de Peter  Sarsgaard ve Jesse Eisenberg ile beraber, bir dhidroelektrik santralini patlakmaya çalışan eko teröristlerin hikayesini anlatan Night Moves, 2013’teThe Last Robin Hood, 2015’te Every Secret thing gibi filmlerde rol alsa da çocukluğundaki kadar ses getiren büyük yapımlardan uzak kaldı. 
  Dakota Fanning Rol Aldığı Filmler - Dakota Fanning FilmleriTümünü Gör
 • 1080P
  The Benefactor 1080p İzle
  The Benefactor 1080p İzle
  Yardımsever bir insan olan Franny kendi geçmişini unutabilmek için yeni evlenen çiftlere musallat olup onların tüm işlerine burnunu sokmaya başlıyor....
  •   Tür : Dram
  •   İzlenme: 3349
  •   0
     0
  •   Vizyon : 2015
  •   Süre : 90 Dk.
  IMDb5.8
  Altyazı
  Dakota Fanning Resimleri Tümünü Gör
Dakota Fanning
Dakota Fanning
Dakota Fanning
Dakota Fanning
Dakota Fanning
Dakota Fanning