Harrison Ford

  •   Doğum Yeri: Amerika
  •  Doğum Tarihi: 13 Temmuz 1942
  •   0 Hayranı Var
Amerika’nın tecrübeli ve deneyimli sinema oyuncusu olarak gösterilen Harrison Ford, 13 Temmuz 1942 tarihinde doğmuştur. Tecrübeli oyuncu, kariyerinde hasılat rekoru kıran, gişe rekoru kıran ve aynı zamanda listelerin birinci sırasından düşmeyen filmleri barındırıyor. Oynadığı filmlerde kendine özgü oyunculuğu ve farklı tarzıyla dikkat çeken Harrison Ford, bu sayede her zaman fark yaratmayı başarmıştır.

Doğumu
Harrison Ford, 13 Temmuz 1942 tarihinde ABD’nin Chicago, İllinois eyaletinde dünyaya gelmiştir. Annesi radyo oyuncusu, babası reklam ajansı yöneticisi olan Harrison Ford’un annesi Belarus kökenli iken babası ise Alman ve İrlanda kökenlidir. Aktif ve hızlı bir çocukluk geçiren Ford, her zaman bir şeyleri başarmak isteyen bir karaktere sahiptir. Macerayı seven ve hiçbir şeyden geri kalmayan bir yapıya sahip olduğu ifade edilen Ford, bu özelliği ile de çevresinde küçük yaştan beri dikkat çekmiştir.

Yaşamı
Küçük yaşlarda izciliğe merak saran Harrison Ford, Maine East High School’da katıldığı etkinlikte değerlendirmeler sonucunda bu konu ile ilgili yetersiz bulundu. Bu olaydan sonra farklı alanlara yönelmeye karar veren Ford, WMTH-FM isimli bir radyo istasyonunda çalışmaya başlayarak medya sektörüne ilk kez giriş yapmış oldu.

Kariyeri
Aktif oyunculuk kariyerine 1968 yılında Dead Heat on a Merry-Go-Round filmindeki Belihop rolüyle başlayan Harrison Ford, bu filmden sonra dikkat çekti ve 1967’de 4 farklı yapımda görev almıştır. Bu yapımların 2’si TV dizisiydi. Sonrasında artarak devam eden kariyerine yeni film ve TV dizileri ekleyen Ford, adını daha fazla kitleye duyurmaya devam ediyordu. 1970’de Zabriskie Point adlı film ile ilk önemli yapımına imza atan Harrison Ford, 1972 ile 1973 yılları arasında süren Gunsmoke adlı TV dizisinde oynayarak kariyerinde yükselmeye devam etmiştir. Daha sonra yine pek çok yapımda rol alarak bu sayede hem tecrübe ve deneyim kazanan hem de hayran kitlesini arttıran Harrison Ford, 1977’de Star Wars Episode IV: A New Hope filminde Han Solo rolüyle kariyerinin belki de en önemli filmlerinden birinde başarıyla rol almış.
Bob Faifa, Han Solo, Indiana Jones Series, Rick Deckard ve Dr. Richard Kimble karakteriyle sinema ve TV sektöründe kendini iyice tanıtan ünlü oyuncu, başarılı rolleriyle pek çok önemli ve değerli ödüle layık görülmüştür.

Aldığı ödüller
Golden Globe ödüllerine pek çok filmiyle aday olan Harrison Ford, Cecil B. DeMilie Award ödülünü 2002 yılında kazanmayı başarmıştır. Bunun dışında Scream Ödülleri, Satürn Ödülleri, Bambi Ödülleri ve MTV Ödülleri gibi etkinliklerde ödül kazanan Harrison Ford, bu yönden de oldukça deneyimli ve tecrübeli bir oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.
Harrison Ford, 3 evlilik yapmış ve 2 evliliğinde eşlerinden boşanmıştır. Son olarak 2010 yılında evlendiği Calista Flockhart ile hayatını sürdürmektedir.
  Harrison Ford Resimleri
  KATEGORİLER