Sean Connery

 •   Doğum Yeri: İskoçya
 •  Doğum Tarihi: 25 Kasım 1930
 •   0 Hayranı Var
Tecrübesi ve deneyimiyle sinema dünyasının dikkat çeken aktörü olmayı başaran Sean Connery, kişiliği ve karakteri ile filmlerin aranan oyuncusu olmuştur. James Bond karakteriyle dünya çapında ün kazanan Sean Connery, pek çok filmin yapımcılığını da yapmıştır.

Doğumu
25 Kasım 1930’da İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğan ve tam adı Thomas Sean Connery olan ünlü aktör, araştırmacı bir çocuktu. Kendi başına bir şeyler yapmayı seven Sean Connery, oyunculuğa olan yeteneğini fark ettikten sonra bunun üzerine gitmiş ve hayallerinin peşinden koşmayı tercih etti.

Kariyeri
Oyunculuğa 1954 yapımı Lilacs in the Spring isimli filmde aldığı küçük rolle başlayan Sean Connery, daha sonra 1957’de Hell Drivers başta olmak üzere Time Lock, No Road Back ve Action of the Tiger filmlerinde oynayarak hızlı bir çıkış yakalamıştır. 1957’de Dört sinema filminde rol aldıktan sonra ileriki yıl Another Time, Another Place ve A Night to Remember filmlerinde roller üstlenen ve yakaladığı çıkışı devam ettiren Sean Connery, daha fazla kitleye ulaşmayı başarmıştır.
1959’da Darby O’Gill and the Little People ve Tarzan’s Greatest Adventure filmlerinde oynayarak çıtayı biraz daha arttıran Sean Connery, 2 yıl sonra ise On the Fiddle ve The Frightened City gibi filmlerde önemli roller almıştır. 1962’den İtibaren ciddi derecede bir çıkış yakalayan Sean Connery, o yıl Dr. No adlı filmde canlandırdığı James Bond karakteriyle dünya çapında dikkat çekmiştir. İskoç aktör, o yıl Dr. No filminin yanı sıra The Longest Day adlı yine önemli bir yapımda rol almıştır.
1962’de Canlandırdığı James Bond karakteriyle etki yaratmayı başaran Sean Connery, artık daha dikkat çekici ve daha büyük yapımlarda rol almaya başlamıştır. 196’de From Russia with Love adlı filmde yine James Bond karakteriyle sinema seyircisinin karşısına çıkan Sean Connery, bu filmde de başarı yakalamasıyla birlikte hem James Bond karakterini hem de kendisini yükseltmeyi başarmıştır. 1964’te Goldfinger adlı filmde yine James Bond karakteriyle karşımıza çıkan Connery, o yıl ayrıca 2 filmde daha çeşitli roller üstlenmiştir.
Bu şekilde ilerleyen yıllarda da onlarca kaliteli ve önemli sinema filmlerinde rol alan Sean Connery, kariyeri boyunca Thunderball, İnsan İki Kere Yaşar, The Molly Maguires, Ölümsüz Elmaslar, Zardoz, Never Say Never Again, Gülün Adı, The Untouchables ve Kızıl Ekim gibi daha onlarca ses getiren yapımda oynamıştır.

Aldığı ödüller
Başarılarla dolu kariyeri boyunca pek çok değerli ödül alarak kariyerini süsleyen Sean Connery, BAFTA Ödülleri’nde En İyi Aktör ve Academy Fellowship dallarında ödüle layık görülmüştür. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Aktör dalında ödül alan 85 yaşındaki aktör, Altın Küre Ödülleri’nde de En İyi Yardımcı Aktör ve Cecil B. DeMille Award dallarında ödüller almıştır.
 
  Sean Connery Rol Aldığı Filmler - Sean Connery FilmleriTümünü Gör
 • 1080P
  Kurda Tuzak İzle
  Kurda Tuzak İzle
  Kalbinizi durduracak derecede heyecan verici bu macera filminde kıvılcımlar yüksekten uçar. Sanat hırsızı Robert ‘’Mac’’ MacDougal (Sean Connery), sigorta dedektifi Gin Baker’ın (Catherine Zeta-Jo...
  •   Tür : Romantik, Suç, Polisiye
  •   İzlenme: 56788
  •   0
     0
  •   Vizyon : 1999
  •   Süre : 113 Dk.
  IMDb6.4
  Dublaj
  Sean Connery Resimleri Tümünü Gör
Sean Connery
Sean Connery
Sean Connery
Sean Connery
Sean Connery
Sean Connery