Tobey Maguire

 •   Doğum Yeri: California - ABD
 •  Doğum Tarihi: 27 Haziran 1957
 •   0 Hayranı Var
En çok Spider Man (Örümcek Adam) serisi ile tanıdığımız, Leonardo Di Caprio’nun en yakın arkadaşı, alçak gönüllü hareketleri ve temiz yüzü sayesinde sürekli “iyi çocuk” rollerinde izlediğimiz Tobias Vincent Maguire 27 Haziran 1975’te Santa Monica California’da dünyaya geldi. O sırada 18 ve 20 yaşında olan anne ve babası Tobey doğduktan hemen sonra evlendiler ve 2 yaşındayken de boşandılar. Hayatının büyük kısmını annesi ile beraber bir akrabasından diğerinin evine taşınarak geçiren Tobey Maguire, inşaat işçisi ve aşçı olan babası gibi şef olma hayalleri kurarken, sekreter olan annesinin kendi hayali olan oyunculuğa, annesinin zorlaması ile oyunculuk dersleri alarak adım atmış oldu.

Birkaç reklam filminde oynadıktan sonra, 1989 yılında The Wizards filminde hiç konuşmadığı bir rolle ilk sinema deneyimini yaşadı. Genç göründüğü için 2erinin ortalarında olmasına rağmen hala ergen rolleri oynamaya devam ettikten sonra Great Scott dizisinde rol almayı başardı ama dizinin ömrü kısa oldu. Bir filmin seçmelerinde tanıştığı Leonardo Di Caprio ile yakın arkadaş olunca birbirlerine kariyerleri boyunca da yardımcı olma sözü verdiler. Robert De Niro’nun ve Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı This Boy’s Life filminde bu sayede kendine küçük de olsa bir rol bulmuş oldu. 90’ların ortasında kariyerini mahvetmeye yaklaşan alkol sorununu Adsız Alkoliklere katılarak çözdü ve o zamandan beri alkol almadığı söyleniyor.

1995’te Uma Thurman ile beraber rol aldığı Oscar adaylıkları da bulunan filmi The Revenge of the Red Baron filmi sayesinde performansı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 1997 ise iki büyük yönetmenin 2 önemli filminde boy göstermesi ile sınırlarını aştığı yıl olarak kariyerine yazıldı. Önce Ang Lee’nin, Kevin Klein, Christina Ricci gibi önemli oyunculara da yer verdiği ve her biri birbirinden iyi performansları ile göz doldurup müthiş yorumlar aldıkları The Ice Storm’u oldu. Aynı sene Woody Allen’ın Deconstructing Harry filminde yer aldı. Film çok beğenilmedi ama Woody Allen gibi efsane bir yönetmenin castına katılabilmesi bile isminin daha da fazla duyulması için yetti.

1998’de, kendisini bir anda 1950’lere ait bir dizinin içine ışınlanmış bulan bir gencin hikayesini anlatan Pleasentville filmi çok iyi eleştiriler aldı. Bu roldeki kendi zamanına göre kafası karışık ve naif, ışınlandığı zamana ait olmadığı halde yine de daha mutlu görünen nostaljik genç karakteri üzerine çok iyi oturdu ve performansı beğenildi. Terry Gilliam’ın Fear and Loathing in Las Vegas filminde konuk oyuncu da olduktan sonra Hollywood’daki öneminin en büyük göstergesi sayılabilecek bir şey oldu ve 1998 yılı Vanity Fair Sinema Sayısına kapak oldu.

Sonraki sene ise Tobey Maguire Michael Caineile beraber The Cider House Rules filminde başroldeydi. Yine çok iyi performans gösterdiği 2010 filmi Wonder Boys sayesinde asıl gişe başarısını kendisine getiren Örümcek Adam rolü için yönetmen Sam Raimi’nin dikkatini çekmiş oldu. Peter Parker’ın Örümcek Adam olmadan önce ezik, silik ve asosyal, kostümünü giydikten sonra ise çok uğraşarak edindiği yeni vücudu ile tam bir süper kahraman olan karakteri çok sevildi ve film ilk haftasında 100 milyon dolar sınırını geçti. 2004’te Spider Man 2 ve 2007’de Spider Man rolleri sayesinde Hollywood yıldızı olarak yerini sağlamlaştırdı.

2006’da tek gözü kör bir jokeyin, şampiyon yarış atı Seabiscuit ile hikayesinin anlatıldığı Seabiscuit filminde rol aldı. İlk kötü adam rolünü Cate Blanchett ve George Clooney ile beraber rol aldıkları Steven Soderbergh filmi The Good German’da almış oldu. 2009’da Brothers filminde Afgansitan’dan gönüp karısı Natalie Portman ile kardeşi  Jake Gyllenhall’un aşk yaşadıklarına inanan rolü sayesinde Altın Küre adaylığı kazandı. 2012’de Baz Luhrmann’ın Great Gatsby’sinde yeniden Leonardo Di’Caprio ile rol aldı ve hikayenin anlatıcısı Nick Carraway performansı eleştirmenler tarafından çok beğenildi.

Bağımlııkla ilgili sorunları olduğunu kendisi söyleyen Tobey Maguire önce alkole olan bağımlılığından 19 yaşında vazgeçti. 1992 yılında ete bağımlılığını terk edip vejetaryen oldu ve 2009’da da vegan olduğunu açıkladı. PETA tarafından 2002’de dünyanın en seksi vejetaryeni ilan edildi. Tobey Maguire, çocukları Ruby Sweetheart ve Otis Tobias’ın anneleri Jeniffer Mayer’la olan evliliğini 2013 yılında 9 senelerinde bitirdi. Bağımlı kişiliğini pokere yönlendirmiş olacak ki dünya poker şampiyonlarından ders alıp, Eurosport’ta yayınlanan şampiyonalara katıldığı da görüldü.
  Tobey Maguire Rol Aldığı Filmler - Tobey Maguire FilmleriTümünü Gör
 • 1080P
  Şah Mat - Pawn Sacrifice 1080p İzle
  Şah Mat - Pawn Sacrifice 1080p İzle
  Amerikalı satranç şampiyonu Bobby Fischer biyografisini anlatan filmi Edward Zwick yönetiyor. Sovyet Dünya Satranç Şampiyonu Boris Spassky ile yapacakları dünya şampiyonası karşılaşmasına hazırlanma s&uum...
  •   Tür : Biyografi, Dram
  •   İzlenme: 3700
  •   1
     0
  •   Vizyon : 2015
  •   Süre : 114 Dk.
  IMDb7.3
  MultiDil
  Tobey Maguire Resimleri Tümünü Gör
Tobey Maguire
Tobey Maguire
Tobey Maguire
Tobey Maguire
Tobey Maguire
Tobey Maguire