Clint Eastwood

 •   Doğum Yeri: ABD - San Francisco
 •  Doğum Tarihi: 31 Mayıs 1930
 •   0 Hayranı Var
Clint Eastwood, 31 Mayıs 1930 yılında Amerika'nın San Francisco eyaletinde dünyaya geldi. Oakland Teknik Okulu'ndan 1948 yılında mezun olan Clint Eastwood, o dönemler Oragon'da kerestecilik yapmaya başladı. Kötü bir piyanist olmasından dolayı bunu meslek haline getirmeme kararı alan Clint Eastwood, bir süre orduda yüzme hocalığı yaptı.
 
1949 yılında orduya katıldı. Burada Maggie Johnson ile tanıştı. Ordu döneminden sonra Maggie Johnson ile evlendi ve Los Angeles Şehir Koleji'nde İş Yönetimi bölümüne kaydoldu. Yakışıklılığı sebebiyle birçok arkadaşı onun "oyunculuğa" yönelmesini söylüyordu.  Fakat o piyanistlik konusunda edindiği kötü tecrübeler sebebiyle sanata yatkın olmadığını düşünüyordu. Daha sonra kendisini denemek için Universal Stüdyolarına gitti. Burada iyi bir ücret karşılığında işe alınmıştı.  İlk oyunculuk deneyimini "The Revenge of The Creature" isimli projede yaşadı. Burada küçük bir rolü olsa da, kendisini göstermeyi başarmıştı. Daha sonrasında büyük bir rolü yakaladı ve "Tarantula and Lady Godiva" isimli projede yer aldı. Genel olarak yan rol olarak görülen Clint Eastwood, daha tanınabilir bir oyuncu olmak adına New York'a gitti. Burada 7 yıl kadar süren Rawhide isimli TV dizisinde kendini gösterdi.  
 
Buradan elde edindiği tecrübe ile beraber artık oyunculukta farklı metotlar deneyebiliyor olduğunu fark etti. Hemen Avrupa'ya giden ve Sergio Leone'nin muhteşem Spagetti Western üçlülerinde  yer aldı. 1964 yılında yer aldığı A Fistfull of Dollars (Bir Avuç Dolar İçin)’daki kovboy tiplemesiyle çok beğenilen Clint Eastwood, aynı zamanda yönetmen Don Siegel ile tanışma fırsatı buldu. Siegel'in 1971 yılı yapımı olan "Dirty Harry" (Kirli Adam) isimli filmde yer aldı. Burada "Dirty Harry" karakterine hayat veren oyuncu, bir efsane yaratmayı başardı. Film o kadar çok tuttu ki, gişede o güne kadar elde edilmemiş bir hasılatı kazandı. Bu da Clint Eastwood'un kariyerinin dönüm noktasıy oldu.  
 
1980'li yıllarda artık Hollywood’da ilk albenisini kaybeden Clint Eastwood, tekrardan "Dirty Harry" karakteri ile beraber beyaz perdeye geri dönüş yaptı. Buradaki projede başarılı görülen oyuncu, ardından "The Rookie ve White Hunter, Black Heart" gibi tutmayan yapımlarda yer aldı.  1992 yılında kendi senaryosunu hazırladığı, aynı zamanda kendisi gibi dönemin ünlü aktörlerinden olan Morgan Freeman ile başrol oynadığı "Ungorgiven" için kamera önüne geçti. Hem yönetmenlik, hem de senaryosunu üstlendiği bu proje ile beraber Oscar'da "En iyi film ve En iyi yönetmen" ödülünü kazandı. Film, tam tamına 100 milyon dolar gişe başarısı elde etti.  
 
1993 yılında "In the Line of Fire" isimli bir filmde usta katili canlandıran oyuncu, buradaki performansı ile beraber 100 milyon dolar sıırını aştı. 1993 yılında ise ikinci yönetmenlik deneyimi olan "A Perfect World" isimli filmde yer aldı. Burada Kevin Costner ile başrolü paylaştı ve film çok sevildi.  En iyi yönetmen dalında tekrar ödül aldığı "Million Dollar Baby" isimli filmi çekti. 2004 yılında yayınlanan bu film ile beraber tekrar yüksek bir hasılat elde etmeyi başardı.  En son "Sully" filmini çeken Clint Eastwood, yeni projeler için hazırlandığını da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi. Şu an 86 yaşında olan başarılı oyuncu, Hollywood'un en ünlü ve hayatta kalan aktörlerinden bir tanesi konumunda!  
 
Maggie Johnson ile 1984 yılında boşanan oyuncu, 1996 yılında Dina Ruiz ile evlendi ve halen evlilik hayatı devam etmektedir. İlk eşinden 5, ikinci eşinden ise 2 çocuğu bulunmaktadır.  
  Clint Eastwood Rol Aldığı Filmler - Clint Eastwood FilmleriTümünü Gör
 • 1080P
  Milyonluk Bebek - Million Dollar Baby 1080p İzle
  Milyonluk Bebek - Million Dollar Baby 1080p İzle
  İnanılmaz ve mükemmel dövüşçüler yetiştiren Frankie Dunn öğrencisi olan boksörlere ilk olarak tek bir kural öğretir ve bu kural onun da hayatında örnek aldığı ilk kuraldır. Her şeyin üze...
  •   Tür : Dram
  •   İzlenme: 3424
  •   0
     0
  •   Vizyon : 2005
  •   Süre : 132 Dk.
  IMDb8.2
  MultiDil
  Clint Eastwood Resimleri Tümünü Gör
Clint Eastwood
Clint Eastwood
Clint Eastwood
Clint Eastwood
Clint Eastwood
Clint Eastwood