Stanley Kubrick

 •   Doğum Yeri: ABD - New York
 •  Doğum Tarihi: 26 Temmuz 1928
 •   0 Hayranı Var
Stanley Kubrick, 26 Temmuz 1928 yılında Amerika'nın New York eyaletinde dünyaya geldi. Sinema tarihinin bugüne kadar kadar gelmiş geçmiş en iyi yönetmeni olarak halen ifade edilmektedir.  
 
Çocukluk yıllarında çok zeki olarak ifade edilse de, akademik kariyeri boyunca hiç tutunamamıştır. 12 yaşında bastığında ise doktor olan babası tarafınadn Kaliforniya'da ki dayısının yanına gönderildi. Burada 1 yıl kadar kalan Kubrick, Bronx'a döndüğünde ise okul başarısını tamamen arttırmıştı. Taft Highh School'dan derece ile mezun olmuştu. Babası o dönemler onu satranca yönlendirmişti ve bu alanda Dünya çapında büyük turnuvalarda boy göstermişti. Elde ettiği başarıları konu alan film de yazmıştı.
 
Babası ona ilk fotoğraf makinesini 13 yaşına bastığı gün hediye etmişti. New York sokaklarında birçok fotoğraf çeken Stanley Kubrick, ileri de fotoğrafçı olmak istiyordu. 17 yaında "Look" isimli bir dergiye ilk fotoğrafını satmıştı. Buradan elde ettiği başarı ile fotoğraf sektöründe çok konuşulan Stanley Kubrick, ilk olarak 17 yaşındayken bir fotoğrafçının yanında staj yapmaya başladı. Daha sonrasında ise "Look" dergisinden iş teklifi alsa da, Colombia Üniversitesi'nde eğitim hayatını sürdürmeye karar verdi. Look dergisinde çalışan arkadaşı Alexander Singer ile ilk film projesini hazırladı. 1950 yılında Day of the Fight ismini vermiş olduğu projesini çekti. Bunun yanı sıra, yönetmenlik alanında başarı elde etmek için onlarca kısa film çeken Stanley Kubrick, bu alanda bir kariyer edinmek istiyordu!
 
1955 yılında Killer's Kiss ve The Killing isimli uzun metraj filmlerini çekti. Bu filmlerle beraber Hollywood'da tanınırlığını arttırmıştı. 2 yıl sonrasında "Path's of Glory" isimli filmin yönetmeni oldu. 1960 yılında ise onun büyük bir başarı elde etmesine yardımcı olacak olan Spartacus'ta yer aldı. Spartacus dönemi oyuncularla ve görüntü yönetmeniyle kavgalar eden Kubrick, setten yaklaşık 30 insanı kovmuştur. 1961 yılında One-Eyed Jack isimli projesinde Marlon Brando ile anlaştı. Fakat Marlon Brando ile yaşadığı sıkıntılar sebebiyle projeyi yarım bıraktı. İdealistik filmler çekme kararı alan Kubrick, daha sonrasında İngiltere'ye gitti ve 1962 yılında "Lolita" isimli filmini çekti. 1964 yılında ise kara mizah olan tek filmi "Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb" isimli filmini çekti.
 
Ülkede ciddi finansal kaynaklar elde etmeye başlamıştı. Bu da onun farklı çıtalarda film çekmesini kolaylaştırmıştı. Bilim-Kurgu sinemasını hayata kazandıran Kubrick, dünyaca ünlü Arthur Clarke eseri olan 2001: A Space Odyssey isimli filmi sinemaya uyarladı.
 
Oyunculara sette zorluk çıkartmasıyla bilinen ve kısıtlayan bir yönetmen olarak adını tarihe yazdırmış Kubrick, bu dönemde sette oluşan tüm kontrolleri kendi elinde tutmaya çalışıyordu. Bu sebeple çektiği kadar, yarıda kalan onlarca filmi vardı. 1999 yılında "Gözleri Tamamen Kapalı" isimli filmi çekme kararı aldı. Burada Tom cruse ve Nicole Kidman ile çalıştı. Film, illuminati yaşamı ele alıyordu. Bu sebeple birçok olumsuz eleştiri kazanmıştı fakat proje tam anlamıyla mükemmeldi.
 
Film çekildikten birkaç gün sonra İngiltere'de kendi evinde uykusunda ölü bulundu. Birçok kişi bu ölümün, çektiği “Gözleri Tamamen Kapalı” filmi ile alakalı olduğunu söylemişti. Şaibeli bir ölüm yaşayan Kubrick’in, çektiği filmlerin çoğu gerçek hayat hikayelerine dayanmaktaydı ve ciddi bir hazırlık sürecinden geçiyordu. Tam tamına 4 evlilik geçiren Kubrick, bu evliliklerinden sadece 1 çocuk sahibi olmuştur.
  Stanley Kubrick Rol Aldığı Filmler - Stanley Kubrick FilmleriTümünü Gör
 • 1080P
  Otomatik Portakal - A Clockwork Orange 1080p İzle
  Otomatik Portakal - A Clockwork Orange 1080p İzle
  Britanya'da yakın bir gelecekte geçen filmimizde bir çete vardır. Her gece alkol ve uyuşturucu alıp şiddete başvuran bu çete insanları dövüp, eşyalarını çalıp, kendilerine ve karılarına tecavü...
  •   Tür : Bilim Kurgu, Dram, Suç
  •   İzlenme: 9441
  •   0
     0
  •   Vizyon : 1996
  •   Süre : 136 Dk.
  IMDb8.4
  MultiDil
  Stanley Kubrick Resimleri Tümünü Gör
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick